ÁLTALÁNOS TÁJÉKOZTATÓ
a gróf Batthyány Lajos-díjról
és
a gróf Zichy Antónia-díjról
A Magyar Batthyány Alapítvány – gróf Batthyány Lajos miniszterelnök és felesége, gróf Zichy Antónia emlékének tisztelegve – támogat minden olyan kiemelkedő és példamutató tevékenységet vagy hősies cselekedetet, mely korunk társadalmi, gazdasági, politikai kihívásaira pragmatikus, a lehetőségekkel és szükségszerűségekkel arányos választ ad. Ezzel pedig a magyar nemzet jobbítását, Magyarország sikerességét és nemzetközi elismertségét, a gazdálkodói tradíciók megőrzését és megújulását, a kisközösségek és a család egységét, a hitbéli és egyetemes értékeket érvényesülését, a tudomány, a kultúra, a művészet és az oktatás fejlődését is erősíti.
Ezen kimagasló teljesítmények elismerésére a Magyar Batthyány Alapítvány a gróf Batthyány Lajos-díjat és a gróf Zichy Antónia-díjat alapította 2019-ben.
A díjak védjeggyel oltalmazottak, használatuk kizárólag a védjegy jogtulajdonosa, a Magyar Batthyány Alapítvány hozzájárulásával lehetséges.
A díjak egyidejűleg erkölcsi és anyagi elismerések.
Mi a díjak meghirdetésének és odaítélésének menete?
Miként kerül közzétételre a jelölési felhívás?
A jelölési felhívást részben a kormányzati, gazdasági és civil élet szereplőin – így különösen, de nem kizárólagosan minisztériumokon, országos hatáskörű szervezeteken, kamarákon, szövetségeken, egyéb szakmai és érdekképviseleti valamint egyházi intézményeken, gazdálkodó, oktatási, tudományos, kulturális és művészeti szervezeteken – keresztül, részben pedig az internet és a média közreműködésével juttatjuk el az anyaországi és a határon túli érdekeltek minél szélesebb köréhez.
Az aktuális felhívások a Magyar Batthyány Alapítvány www.batthyany.hu weboldalán közvetlenül is elérhetők.
Kik jelölhetők a díjakra?
A gróf Batthyány Lajos-díjra olyan Magyarországon élő, magyar állampolgárságú, vagy határainkon túl élő, magyar nemzetiségű (magát magyarnak valló) és magyarul tudó férfi jelölhető, aki
A gróf Zichy Antónia-díjra olyan Magyarországon élő, magyar állampolgárságú, vagy határainkon túl élő, magyar nemzetiségű (magát magyarnak valló) és magyarul tudó nő jelölhető, aki
A díjakra csak élő személyek terjeszthetők fel, és személyenként csak egyszer nyerhetők el.
Felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytató személy esetén a díj ösztöndíjként is adományozható.
Posztumusz díj adományozására – jelölési eljárás lefolytatása nélkül – a Magyar Batthyány Alapítvány jogosult.
A díj és a díjjal járó anyagi elismerés átvételére a díjazott, akadályoztatása esetén a hozzátartozója, vagy más meghatalmazott személy jogosult. Posztumusz díjazás esetén az átvételre – az élő díjazottak elismerésével egyidejűleg – a díjazott özvegye, leszármazottja vagy a Kuratórium által megjelölt más személy jogosult.
Kik lehetnek jelölők?
A jelöltállítás lehetősége minden természetes és jogi személyt megillet, különösen a tudomány, oktatás, kultúra, művészet, elismert magyarországi egyházak, civil és szakmai szervezetek, gazdasági társaságok, valamint a díjakkal korábban kitüntetettek köréből.
Egy jelölő személy vagy szervezet alkalmanként és díjanként csak egy-egy személyt jelölhet.
Nem lehet jelölő a Magyar Batthyány Alapítvány kuratóriumának vagy felügyelőbizottságának elnöke vagy tagja, valamint a bírálóbizottság tagja, illetve velük rokoni, családi kapcsolatban vagy alárendeltségi, illetve jogilag vagy gazdaságilag függő viszonyban álló személy (pl.: házastárs, szülő, gyermek, szervezeti beosztott).
A Kuratórium az önjelölést nem értékeli.
Mi a jelölés megkívánt tartalma?
Mellékletek benyújtása lehetséges, de nem kötelező.
Jelölőlap
A jelölő, a jelölt és az ajánlók személyes és elérhetőségi adatait tartalmazó dokumentum. A jelölés tartalmazza továbbá a jelölt tevékenységének és eredményeinek rövid (legfeljebb 10.000 karakter terjedelmű) bemutatását, a díjra való jelölés indokát. Az indoklásban kell rámutatni arra, hogy a jelölt által végzett tevékenységek melyik fenti jelöltállítási feltételt teljesítik, és milyen hatást gyakoroltak az adott területen, így különösen Magyarországra és a magyar nemzetre, a kisközösségekre és a családra, a tradicionális gazdálkodásra, a hitbéli és egyetemes emberi értékekre, a magyar tudomány, kultúra, művészet és oktatás világára. Csak a jelölő és a jelölt által aláírt jelölés fogadható el! A jelölés indoklása nem azonos a szakmai életrajzzal!
Ajánlások
Két elismert, tekintélyes személynek, szakembernek a jelölt díjazását támogató, legfeljebb 1-1 A4 oldal terjedelmű ajánló levele. A jelölt és az ajánló nem lehet azonos személy, illetve nem lehet közöttük összeférhetetlenségi ok! Csak az ajánló által aláírt ajánlás fogadható el!
Mellékletek
A jelölt szakmai életrajza, képzettségének és munkásságának legfeljebb 2 oldal terjedelmű ismertetése.
A jelölésben említett (szakmai) eredmények és alkotások listája, illetve az azokat alátámasztó dokumentumok.
Milyen módon kell a jelöléseket elküldeni?
A jelölést elektronikus formában kell megküldeni az előírt határidőn belül a Magyar Batthyány Alapítvány felhívásban megadott e-mail címére.
A jelölés az elektronikus formátumon túl postai úton is megküldhető – egy példányban, határidőn belüli feladással – a Magyar Batthyány Alapítvány felhívásban megadott levelezési címére.
Az aktuális határidőt a felhívás tartalmazza.
A jelölésnek minimálisan tartalmazni a kell:
Mellékletek benyújtása lehetséges, de nem kötelező.
Egy e-mailben csak egy jelölt felterjesztési dokumentációja továbbítható.
A dokumentumokat PDF formátumban kell csatolni:
Jelölés: „J_jelölt neve.pdf” nevű fájlban
Ajánlások: „A1_jelölt neve.pdf” nevű fájlban és „A2_jelölt neve.pdf” nevű fájlban.
Melléklet: „M1_jelölt neve.pdf”, „M2_jelölt neve.pdf”, „M3_jelölt neve.pdf” nevű fájlban.
Kik bírálják el a jelöléseket?
A jelölések elbírálásáról és a díjak odaítéléséről a Magyar Batthyány Alapítvány Kuratóriuma dönt.
A Kuratórium jogosult Bírálóbizottság felállítására. A Bírálóbizottság legalább 5, legfeljebb 7 tagú.
A Bírálóbizottság tagjai: a Magyar Batthyány Alapítvány képviselője, a díjak támogatói, valamint a Magyar Batthyány Alapítvány által felkért hazai és határon túli vezetők, szakemberek – különösen a kormányzat, a Magyarországon elismert egyházak, a gazdaság, a tudomány, kultúra, művészet és oktatás területeiről. A Bírálóbizottság tagja lehet korábbi díjazott is.
A Bírálóbizottság a jelölések beérkezését és értékelését követően 30 napon belül ajánlást tesz a Kuratórium részére a díjakkal kitüntetendő személyekre vonatkozóan. Az ajánlás egy-egy jelölt személy megnevezésével vagy a jelöltekből álló prioritásrend felállításával is megtehető. A Kuratórium az ajánlást követő 30 napon belül dönt a díjazottak személyéről.
A hiányos vagy határidőn túl beérkező vagy az összeférhetetlenségi szabályokba ütköző jelöléseket a Bírálóbizottság figyelmen kívül hagyja.
Bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítélt személy – függetlenül attól, hogy az elítéléshez fűződő jogkövetkezmények alól mentesült-e – csak kivételes méltánylást érdemlő esetben lehet díjazott.
A Kuratórium döntése végleges, az ellen fellebbezésnek helye nincs.
A jelöléssel, elbírálással és díjazással kapcsolatos valamennyi dokumentum nyelve magyar.
Melyek az értékelés szempontjai?
Az alakilag megfelelő jelölések főbb értékelési szempontjai:
Mikor és hogyan értesülnek a jelölők és a díjazottak az eredményről?
Az elbírálás eredményéről és a Kuratórium döntéséről a döntést követő 15 munkanapon belül értesítést kapnak a díjakat el nem nyerők jelölői.
A nemleges döntéseket a Kuratórium nem indokolja.
Mikor és hogyan történik a díjak átadása?
A díjak évente, ünnepélyes keretek között kerülnek átadásra meghívott kormányzati vezetők, állami szervezetek, gazdasági társaságok, valamint civil szervezetek vezetőinek, továbbá tudományos, kulturális, oktatási, művészeti szervezetek és a Magyarországon elismert egyházak tisztségviselőinek, korábbi díjazottaknak, illetve a média képviselőinek jelenlétében.
A díjakat a Magyar Batthyány Alapítvány Kuratóriumának elnöke vagy az általa felkért személy adja át.
A díjazottak személye az ünnepélyes díjátadást követően az írott és elektronikus média segítségével széles körben nyilvánosságra kerül.
Hogyan kerül sor a személyes adatok kezelésére?
A jelölő, a jelölt és az ajánlók a jelölőlap és az ajánlások aláírásával adatkezelési hozzájárulásukat adják a Magyar Batthyány Alapítvány részére. Az adatkezelés részleteit az Adatkezelési Tájékoztató tartalmazza.
Honnan kapható további információ?
További felvilágosítás kérhető a Magyar Batthyány Alapítványtól az alábbi elérhetőségeken:
e-mail: dij@batthyany.hu
Az ÁLTALÁNOS TÁJÉKOZTATÓ, a FELHÍVÁS, a JELÖLŐLAP, valamint az ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ a www.batthyany.hu weboldalról letölthető.
Budapest, 2022. május 25.
Batthyány-Schmidt Margit
a Kuratórium elnöke
Magyar Batthyány Alapítvány